05 lutego 2015

                                Bieganie moda czy nawyk?


                Coraz więcej biegających osób spotykam na drogach podczas treningów. Bieganie jest na topie. Nie jest to drogi sport. Wystarczy para butów, spodenki, koszulka lub dres i do dzieła. Aktywność ruchowa pozwala oderwać się od komputera czy zregenerować się po pracy. Ktoś powie tyram cały dzień nie po to by jeszcze się męczyć. Regularne bieganie dla zdrowia po 30-40 minut 3 razy w tygodniu daje bardzo dużo. Oczywiście do tego potrzeba czasu. Nie musimy zaczynać od szaleńczego tempa. Zróbmy wcześniej rozgrzewkę
i truchtajmy. Te elementy są bardzo ważne przed treningiem i po nim. Jak nie dajemy rady to 2-3 minuty marszu i potem ponownie trucht. Po miesiącu systematycznego biegania, maksymalnie 3-4 km na raz, czujemy się dużo lepiej. 

Pamiętać należy o nawadnianiu czyli piciu dużej ilości płynów. Sama woda nie jest cały czas dobra, ale można wcisnąć trochę cytryny lub dodać miodu. Każdy organizm jest inny
i toleruje różne składniki. Owszem w sklepach jest cała masa izotoników ale sam rzadko je stosuję, bo to sama chemia. Od czasu do czasu można spróbować. To kwestia przyzwyczajenia.

       Jedni patrzą z podziwem na biegających a inni jeszcze trochę ze zdziwieniem. Po co się pocić i zamęczać? A ile to czasu zajmuje. Co to za moda? Ruch to zdrowie. To dobra  metoda na zgrabniejszą sylwetkę i obniżone ciśnienie tętnicze, a także spadający poziom cholesterolu oraz znacznie zwiększoną wydolność organizmu, a to dopiero początek. Po kilku tygodniach zaobserwować można zaobserwować niższe tętno spoczynkowe (w bezruchu). Układ mięśniowy i kostny staje się znacznie mocniejszy – ruch, jak nic innego, idealnie zabezpiecza ten ostatni przeciw osteoporozie, na którą szczególnie narażone są panie. Biegacze znacznie rzadziej zapadają na chorobę wieńcową. Naczynia krwionośne stają się elastyczniejsze, płuca sprawniejsze, przez to mózg jest lepiej dotleniony. Biegając spalamy najwięcej kalorii. Oczywiście wymaga to poświęcenia czasu i trochę samozaparcia. Po kilku tygodniach bieganie staje się nawykiem tak jak jedzenie czy używki.
 
Systematyczne bieganie wpływa u biegacza cechy charakteru. Pomaga uodparniać się na porażki i kształtuje silny charakter.  Pozwala to stawiać sobie cele i je osiągać.  Należy pamiętać, że bieganie uczy samodyscypliny każdego dnia. Regularne treningi poprawiają nasza sylwetkę oraz wyniki, które zależą tylko i wyłącznie od nas samych. Wpływa to na wzrost pewności siebie.  Uczy to też pokory i cierpliwości.
Warto pamiętać, że wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin czyli hormonów szczęścia. Poprawiają one humor i uodparniają na zmęczenie. Po prostu dodają energii i chęci do życia.

      Odkąd biegam (kilka lat) poprawiłem swoją wydolność, zacząłem dbać o to co i jak jem. Odzwyczaiłem się podjadać wieczorami. Na trening wychodzę z własnej potrzeby nie ważne czy to 5 rano czy 20 wieczorem. Biegacze przemierzają kilometry w każdych warunkach pogodowych. Trenowałem przy -20 ale i pobiegłem maraton gdy było +36 stopni. Do wszystkiego trzeba dojść racjonalnie i wymaga to własnego poświęcenia. Z obserwacji biegacza widzę, że jeżeli w rodzinie zaczyna biegać jedna osoba to kolejne z czasem się wciągają. Ktoś powie co za frajda przebiec 5,10 czy 21km i dostać medal? Tylko jaka to satysfakcja i duma, że dany dystans się pokonało a jeżeli z rekordem życiowym to dopiero jest radość. Z podziwem patrzę jak na maratonie wyprzedzają mnie po trzydziestym kilometrze zawodnicy uśmiechnięci a urodzeni przed 1950 rokiem. Jaką oni mają wytrzymałość oraz kondycję.  Należy mierzyć siły na zamiary. Polecam wizyty profilaktyczne u lekarzy, to nie zaszkodzi.
Bieganie to swego rodzaju ucieczka od codzienności. Jest oazą, która daje mi wolność. Rozgrzewam się i biegnę przed siebie. Wsłuchuję się w oddech i otaczające środowisko. Napotykam po drodze zwierz eta i ptaki. Słucham głosu przyrody zwłaszcza z rana. Układam sobie w głowie wiele spraw. Czas przeznaczony na bieganie pozawala niejednokrotnie rozwiązywać problemy dnia codziennego. Nie od razu tak łatwo wychodzi. Wymaga to oczywiście  czasu i systematyczności.  Odkrywam swoje ja i uczę się pokonywać słabości. 

        Gdzie trenować i kogo się podpytać o rady? Biegać można wszędzie a najlepiej po drogach polnych gdzie ruch jest mniejszy. Pomoc można znaleźć w Internecie lub u osób które biegają. Biegacze to bardzo otwarci ludzie którzy z chęcią dzielą się swoimi doświadczeniami biegowymi. Zapraszam też na mój blog biegowy gdzie opisuje każdy trening oraz zawody w których biorę udział: http://biegamwstudziance.blogspot.com

     W naszym regionie jeszcze kilka lat temu był bieg Sapiehów w Kodniu na 15 km i 12 km Brześć - Terespol. Obecnie do tych miejscowości dołączyły biegi na 5 i 10 km organizowane co roku w: Białej Podlaskiej (Piknik Rodzinny Biała Biega 14 czerwca 2015r.) Międzyrzecu Podlaskim (29.08.2015r.) Kobylanach, Studziance (Tatarska Piątka 12.07.2015r.) i kilku innych miejscowości w naszym powiecie. W ramach profilaktyki zdrowotnej w 2015 roku w powiecie bialskim  będą odbywały się krótkie biegi dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych na dystansie 5km.
       Zatem bieganie mimo, że jest modne to staje się dla większości nawykiem. I ważne- robisz to dla siebie. Jak mawiał Emila Zatopek słynny czeski długodystansowiec "jeśli chcesz biegać, przebiegnij kilometr… Jeśli chcesz zmienić swoje życie, przebiegnij maraton".
  


 Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej Dzikich Drużyn
07.02.2015r. w Łomazach odbył się Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej Dzikich Drużyn którego organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. W zawodach wzięło udział 6 drużyn. Turniej wygrała drużyna Old Boy Łomazy przed Turbo Laczki Łomazy i Zielawą Studzianka. Współorganizatorami turnieju  byli Radny Ireneusz Korszeń, Urząd Gminy w Łomazach 


Tabela końcowa

  1.       Old Boy Łomazy                                                15 pkt Bramki       8-0

  2.       TURBO LACZKI Łomazy                                       10 pkt Bramki     11-2

  3.       Zielawa Studzianka                                             6 pkt Bramki       3-3

  4.       PUMPING TEAM Łomazy                                       5 pkt Bramki        2-5

  5.       Promil Łomazy                                                    4 pkt Bramki       5-9

  6.       Florian Dubów                                                    1 pkt Bramki        2-9 Najlepszy bramkarz Roman Bańkowski

 Król strzelców po dogrywce Bartosz Demidowicz

 Najlepsza zawodniczka Monika Stasiewska

 Najmłodzszy zawodnika Łukasz Guz

 Najstarszy zawodnik Artur Polubiec

 Drużyna FAIR PLAY Florian Dubów
   1 komentarz:

  1. Witam , na filmiku o szkole w Łomazach zauważyłam ,że na hali sportowej znajduje się siłownia .Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość korzystania z niej mimo iż nie jestem już uczennicą szkoły a jedynie jej absolwentką. 

    OdpowiedzUsuń